pondělí 29. ledna 2018

Srdce Aporveru - David Šenk

Autor: David Šenk
Rok vydání: 2018
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 134

"V podvečer se vrátil do osady, kde se mu dostalo nečekané naděje. Osadníci mu dali malou šedivou sykonu, která prý dokáže dokonale stopovat. Byla kulatá a měla zvláštní trychtýř, k němuž stačilo přiložit nějaký předmět, kterého se sledovaná osoba dotýkala. Trychtýřek se pak vlnil, pokud se pronásledovatel ubíral správným směrem."

Po letech klidu a míru se pohádkovým Aporverem šíří temnota. Celý svět se ocitá v nebezpečí. Zemi zaplavují divoké sykony a rozsévají nenávist, strach a zkázu.
Rolan s Prin se vydávají na dobrodružnou cestu neznámými končinami planety, aby našli bájný Ecidil, v kterém se na počátku věků zrodil veškerý život. Nebezpečí, které na ně na cestě čeká, je obrovské a podrobí zkoušce jejich odhodlání, vytrvalost i přátelství. Srdce Aporveru bije z posledních sil.
Podaří se jim ho najít včas? Dokáží ho vyléčit a zachránit tak celý svět?

David Šenk se narodil v roce 1977 v Mělníce, vystudoval Pedagogickou fakultu UK v Praze, působí jako učitel matematiky a anglického jazyka na soukromém gymnáziu v Chebu. Žije v Plané u Mariánských Lázní.

Srdce Aporveru je útlá knížka, která v sobě ukrývá fantasy příběh pro mladé čtenáře od dvanácti let. Ale já si myslím, že si u tohoto vyprávění odpočinou i starší ročníky. A někteří se budou, tak jako já, těšit na další díl, protože to skončilo naprosto nečekaně a otevřeně. Ani náznak, jak tohle všechno dopadne. Takže tady platí přísloví: "Kdo si počká, ten se dočká." Tak doufejme. :-)


Rolan a Prin jsou náhodní kolemjdoucí, kteří se seznámí a jdou společně za stejným cílem. Zachránit Aporver před sykony, které jsou ještě více útočnější a nebezpečnější než v minulosti. Navíc dokáží v lidech vyvolat nenávist, a tím pádem se stává spousta dalších událostí, které nejsou pro mírumilovné a chytré obyvatele země normální. Rolan se rozhodne najít Ecidil a právě Prin je jeho spojenec na této strastiplné cestě. Ovšem sami dva toho moc nezmůžou, navíc sykony jsou opravdu dravé a oběma jde o život. Poperou se s tím?

Ze začátku jsem byla trochu v pasti, protože jsem rovnýma nohama skočila přímo do děje, kde nic nebylo vysvětleno. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si uvědomila, jakým způsobem jsou země stvořeny, jak fungují sloupy, co jsou obyvatelé zač. Naštěstí autor dokázal upoutat mou pozornost vším ostatním a pomalu mi všechny věci začaly do sebe zapadat. Od poloviny knihy jsem už byla napnutá jako kšandy a ten konec mě teda fakt vytáčí... Už aby tu byl druhý díl. :-)

"Severt je tvůj domov, musíš se za něj bít,
pokud by snad padl, kde bys pak chtěl žít...?"

V knize najdete také ilustrace o které se postarali Ondřej Mašek a Josef Sodomka. Kreseb není moc, ale za to jsou skvěle propracované a hlavně na mě působily opravdu jako fotografie fantasy světa a samotného Aporveru.


I přes chaotický začátek, kdy některým čtenářům může trvat, než pochopí, jak to v tomto světě vypadá, se mi kniha líbila a jsem ohromně zvědavá, jak se bude příběh dál vyvíjet. To, co nejvíce oceňuji, tak je způsob, jakým autor píše. Neřeší žádné sáhodlouhé popisy, ale rovnou se vrhá do akce. Takže v jednu chvíli jsem byla s hrdiny v samoletu a najednou už jsem bojovala proti "pár" sykonám.

Úplně na konci knihy se nachází herbář, kde jsou vysvětleny rostliny, co znamenají a můžou obyvatelům dát. Celý děj je teoreticky vystavěn na rostlinách a jejích funkčnosti, takže je to určitě zajímavé, ale nebojte se, není nutné se je učit zpaměti, jedná se spíše o zajímavost, jak to autor měl všechno vymyšlené.

Pokud vy nebo vaše děti máte chuť na pohádkovou fantasy knihu, tak se určitě podívejte po Srdci Aporveru. Já ji s radostí doporučím. Můžu říct, že na mě zapůsobila a další díl si rozhodně ujít nenechám.

Hvězdné hodnocení:


Děkuji Albatrosmedia.cz za zaslání recenzního výtisku a pokud si knihu chcete koupit, tak přímo tady. :-)

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Žádné komentáře:

Okomentovat