středa 10. ledna 2018

Domino - Jonas Moström

Autor: Jonas Moström
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: XYZ
Počet stran: 327

"Na tak velkou nenávist jsem nikdy dřív nenarazil. Zamknout člověka někde na tři dny bez jídla, nejspíš i bez vody, jen proto, abyste ho potom mohli pořezat na zádech a nakonec umlátit, to musíte cítit silnou a dlouhotrvající nenávist. Tady nejde o uspokojení, psychózu nebo sadismus, to je čistá nenávist, kterou se řídí obsedantní, silně narušená, ale velmi výkonná osoba."

Během noční služby v nemocnici záhadně zmizí vedoucí lékař Erik Jensen. Na stejném místě o tři dny dříve zmizel také psychiatr Thomas Hoffman. V obou případech pachatel zanechal na místě činu destičku domina...
Policie opět požádá o pomoc Nathalii Svenssonovou, psychiatričku specializující se na profily vrahů. Když Nathalie zjistí, že její sestra Estelle je poslední, kdo viděl Erika Jensena naživu, neváhá se do případu zapojit.

Jonas Moström (1973)
Vystudoval lékařskou fakultu v Uppsale a nyní žije s rodinou ve Stockholmu, kde působí jako praktický lékař. Svůj první román Kyvadlo smrti napsal během rodičovské dovolené a splnil si tak dlouholetý spisovatelský sen. Pracoval na něm po večerech a nocích, když děti spaly. Jeho debut i následující krimi román Černý kruh se okamžitě staly senzací švédského knižního trhu a prodalo se jich přes 100 tisíc výtisků.
Detektivním románem Fontána zahájil novou sérii s ústřední postavou Nathalií Svenssonovou. Její pokračování s názvem Domino je autorovým v pořadí desátým titulem.

Je to náhoda, aby dva lékaři, ve velmi krátké době po sobě, zmizeli? Jeden z nich, Thomas Hoffman, je nalezen mrtvý, navíc vše napovídá tomu, že byl vězněný nějakou dobu a mučený a začne zběsilé šetření. pátrání po druhém lékaři, Eriku Jensenovi, jenž byl Thomasův kolega. Psychiatrička, Nathalie Svensson je povolána k tomuto případu, ostatně když zjistí, že její sestra má co do činění s případem, neváhá ani minutu a vyráží. Důležitý je čas. Musí najít Erika, co nejdříve... Estelle, Nathaliina sestra, jej viděla jako poslední. Pomůže Nathalii, že se jedná o rodinu a řekne jí něco více než policii? Má vůbec nějaké informace, které jsou důležité? Kdo stojí za zmizením a vraždou lékařů?

Domino je v pořadí druhý díl série s hlavní hrdinkou, Nathalii Svenssonovou. Je to psychiatrička, která se specializuje na chování psychopatů a je nedílnou součástí každého velkého případu. V Dominu se navíc ocitne blízko své sestry, která před nějakou dobou odešla z domu a od té doby si moc blízké nebyly. V lehkých nuancích je vidět, jak se sestry opět dostávají k vzájemné blízkosti a důvěře.

Nathalie je v týmu s Ingemarem Granstamem, který má 61 let, docela solidní kariéru a i pár problémů za sebou, ale v příběhu vystupuje jako sebejistý chlápek, který má na salámu, co si ostatní myslí a dělá vše pro to, aby všemu přišel na kloub. Byl mi sympatický jako blázen. A další neméně důležitou součástí týmu je Tim Walter, dvacetidvouletý všeználek, všude jsem byl, všechno jsem viděl a zažil, vím přesně, co a kde najít. I když byl místy fakt "divný", tak jsem si oblíbila i jej.

Samotný příběh byl perfektní, spousta zapeklitostí, nesnadných řešení a rozhodnutí, které můžou všechno uspíšit nebo taky zpomalit. Líbilo se mi, jaký jsem měla při čtení pocit - připadalo mi, jako by vyšetřovatelé neměli žádné vodítko, šlo jim o čas a stejně se zdálo, že veškerá snaha je marná. A pak najednou... hle... malý dílek skládačky a vzápětí... pozor.. další... Autor pomalu a jistě přidával na razanci a konec byl skvělý, rozuzlení jsem nečekala a musím konstatovat, že se povedlo.

"Měly obyčejný zámek a žádné kukátko. Johan si dřepl a nahlédl dovnitř otvorem na dopisy. Uvnitř to páchlo zatuchlým kouřem, potem, dřevem prosáklým pivem a něčím nasládlým, co nedokázal zařadit. Nathalie, Granstam a Fischerová stáli za Johanem a Edströmem a venku před vchodem hlídali dva policisté, kteří dorazili před chvílí s posilami. Ve chvíli, kdy Johan otvor na dopisy zaklapl, se z bytu ozvalo cvaknutí. Zřetelné cvaknutí, ze kterého se jim rozvibrovaly ušní bubínky. Johan se tázavě podíval na Nathalii. Přikývla. Také to slyšela. Někdo je uvnitř."

Co se mi na knize líbilo nejvíce, tak byly samotné postavy. Všechny, do jedné, byly uvěřitelné, lidi z masa a kostí, žádný superman či amazonka, nýbrž obyčejní lidé, s problémy, trápením, ale také chytrým, selským rozumem.

Děj je příjemný, žádné táhlé, sáhodlouhé myšlenky zde nenajdete, ani tak hluchá místa. Místo toho objevíte krátké kapitoly a s tímto přispěním se kniha čte opravdu sama. Navíc díky případu, který není zrovna "normální", se stává napínavou, zajímavou detektivkou, kdy vás opravdu bude zajímat, co za člověka tohle může dělat. Další věcí je, že vyšetřovatelé hrají o čas, protože stále doufají v nalezení jednoho uneseného živého, tudíž nemají moc prostoru na žádné prostoje a musí jednat. Někdy jsem si připadala, jako bych stála vyšetřovatelům za zády jako tichý přihlížející a jen si nervozitou kousala nehty. V duchu bych si říkala: "Tak sakra, přijďte už s něčím konkrétním. Honem. Čas běží. Tik, tak... Tik, tak..." :-)

Pokud jste nečetli první díl, tak se vůbec nemusíte bát přečíst si tento. Nejen, že na začátku jsou vysvětleny a popsány všechny postavy, které se objevují jak v sérii, tak v daném díle, ale také případy na sebe nenavazují. Každá kniha je samostatný článek, takže si s úplným klidem přečtěte nejdříve Domino a až potom třeba Fontánu.

Doporučuji. Všem, kteří mají rádi thrillery, příjemné postavy nebo zapeklitý případ, jenž si rádi zkusí vyřešit sami. Až s koncem knihy mi vše docvaklo, takže věřím, že stejně jako já, budete i vy hádat a přemýšlet, kdo za tím vším stojí a proč.

Hvězdné hodnocení:


Děkuji Albatrosmedia.cz za zaslání recenzního výtisku a koupit si jej můžete přímo tady.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Žádné komentáře:

Okomentovat