úterý 2. října 2018

Z ohně a papíru - Rachel Caine

Autor: Rachel Caine
Rok vydání: 2018
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 364

"Tento rozkaz se mi nedává snadno. Velmi dlouho a bolestně jsem se rozhodoval. Tíha generací mých předchůdců, kteří se tomuto rozhodnutí vyhýbali, leží jen a pouze na mých bedrech. Jenže nyní žijeme v mnohem nebezpečnějším světě než kdokoli z nich. Ve světě nikdy nekončících rizik. Nikdy nekončící vzpoury. Zde je tvůj rozkaz a chci, abys ho bez prodlení a plně uposlechl. Všechno zničit."

Velká knihovna v Alexandrii. Instituce, která železnou rukou ovládá veškeré vědění světa, bezohledně potlačuje každou vzpouru a ve jménu vyššího dobra zakazuje lidem vlastnit knihy...
Jess Brigtwell přežil první setkání s tajemstvím opředeným světem Velké knihovny. Zjistil, že její velkolepá sláva je jen iluze, která maskuje temnotu a zlo. Jeho život se nenávratně změnil. Musí v Knihovně sloužit jako voják, přišel o nejlepšího kamaráda, a dívka, kterou miluje, má navždy zůstat zavřená v Železné věži.
Jess a jeho spojenci se však nehodlají vzdát. Vydávají se na záchrannou misi se smrticími živými sochami v patách. Na Jesse čeká těžká volba: zůstane na straně kamarádů a rodiny, nebo bude loajální ke Knihovně, která pro udržení moc obětuje cokoli a kohokoli?

Rachel Caine je americká autorka, vlastním jménem Roxanne Longstreet Conrad. Narozena 27.4.1962 na vojenské základně White Sands v Novém Mexiku. Vystudovala účetnictví a dnes pracuje v dceřiné společnosti firmy Lufthansa. Vedle psaní se ve volném čase věnuje filmu a televizi, z čehož plyne i její účast na tvorbě celé řady knih věnujících se rozmanitým televizním seriálům nejen fantastického zaměření. Uvést lze především průvodce Stepping Through The Stargate (2004), což je soubor rozmanitých esejů ze světa seriálu Hvězdná brána, sestavený ve spolupráci s přítelem P. N. Elrodem.

Velká knihovna je instituce, která ovládá všechny znalosti světa. Zakazuje osobní vlastnictví knih ve jménu vyššího dobra a vyvrátí každou vzpouru, která by mohla nastat. Už když si přečtete tyto řádky, musíte tušit, že série Velká knihovna od Rachel Caine bude jiná, než všechny ostatní. Proto po prvním díle, který se mi líbil, jsem se s radostí vrhla na Z ohně a papíru. A opět musím potvrdit, že jsem fakt ráda, že mne tato série neminula.

Hlavním hrdinou je opět Jess Brightwell, který trénuje v armádě gardy. A protože už z prvního dílu víme, že někdo, na kom mu záleží skončil v Železné věži, on se snaží o to, aby se vše začalo obracet na jeho stranu. Shromáždí si kolem sebe skupinu lidí, se kterými plánuje vzpouru.

Můžu říct, že tato série mě opravdu velmi mile překvapila. Dostala jsem téměř vše, co jsem očekávala. Ať už je to romantika nebo pořádná dávka napětí, nic z toho v Z ohně a papíru nechybí. Mile mne překvapilo i to, jak rychle mě příběh opět vtáhl do děje a já si dokázala z prvního dílu vše vybavit. Bála jsem se, že to překlenutí mezi vydáním jedničky a dvojky bude dlouhé, ale byla jsem vyvedena z omylu. Ale i tak jsem měla pocit, že mi některé detaily unikly, ovšem díky stylu vyprávění autorky jsem se rychle chytala.

"Pouštím se do předem prohrané bitvy. Cítím se zoufalý, jako v pasti, a myslel jsem, že mě můj bratr ujistí, že všechno bude v pořádku. Chtěl jsem se... cítit bezpečně. Aspoň na chvíli."

Když jsem začala Z ohně a papíru číst, nastal u mě pocit, že se ihned ocitám na začátku nějaké akce a s postupným přibýváním stránek se tempo zvyšuje. Autorka mě dokázala nejen držet v permanentním napětí, jak všechno dopadne, ale také mi dokázala postupně přidávat indicie k tomu, abych začala pochybovat o věcech, které jsem si myslela, že jsou jasné a tím pádem si klást stále více otázek. Jako bych měla pocit, že nikdy nemůžu číst dostatečně rychle, abych na všechno přišla.

I přesto, že má recenze je hodně nadšená, mám pocit, že mě něco brzdí, abych byla úplně "odvařená". Nevím, čím to přesně je, něco totiž sem tam zadrhlo, ale pojmenovat to nedokážu. Možná to některý čtenář pocítí, možná ne. Ale i tak jsem velmi potěšena a spokojena s tímto pokračováním Velké knihovny a vím, že na další díl se budu těšit. Doufám, že Jess zůstane takový, jaký byl do teď, je to takový symbol naděje a moci a věřím v to, že autorka se bude držet rovných skoků do akce bez nějakých klikatých odboček.

Pokud se budete chtít začít do knihy, která je o knihách, určitě vám Z ohně a papíru doporučím. Ale raději si nejdříve přečtěte první díl, protože na sebe navazují a mohly by vás uniknout souvislosti, které by vás připravily o ten pravý knihomolský zážitek.

Hvězdné hodnocení:


Za recenzní výtisk děkuji vydavatelství Albatrosmedia.cz, kde si knihu Z ohně a papíru můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Žádné komentáře:

Okomentovat