úterý 31. října 2017

Tisíc kousků tebe - Claudia Gray

Autor: Claudia Gray
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2017
Počet stran: 277

"Procházím se po chodbách paláce a připadám si jako Alenka v říši divů. Mám pocit, že moje tělo je tak vyděšené, že zapomíná panikařit. Místo toho se cítím jako zdrogovaná. Trochu se mi pletou nohy a z detailně propracované brokátové výšivky na koberci se mi motá hlava."

Rodiče Marguerite Caineové jsou geniální vědci, jejichž převratný vynález zvaný Ohnivá umožňuje cestování do různých dimenzí. Ale potom je Margueritin otec zavražděn a jeho vrah - hezký a tajemný Paul, asistent obou rodičů - stačí před zákonem uniknout do jiné dimenze. Marguerite nepřipustí, aby zůstal bez trestu, takže se ho vydá pronásledovat. 
Dívka se pokaždé vtělí do alternativní verze sebe sama, ale setkává se také s alternativními verzemi lidí, které zná - včetně Paula, jehož život se s tím jejím čím dál více proplétá. Marguerite brzy začne pochybovat nejen o Paulově vině, ale i o vlastních citech k němu. A vzápětí odhaluje, že pravda o smrti jejího otce je mnohem hrozivější, než předpokládala.

Claudia Gray je pseudonym pro Amy Vincent. Tato Američanka pracovala jako právnička, novinářka, DJ-ka a taky jako nesmírně špatná číšnice. Její celoživotní zájem o staré domy, klasické filmy, staromódní styl a dějiny hrál významnou roli při stvoření světa Evernightu.

Autorku znám už z doby, kdy napsala sérii Akademii Evernight. Pamatuji si, jak jsem ji četla a hltala řádky. Proto, když jsem zjistila, že má na svědomí další knihu, bylo jasné, že ji musím mít, byla jsem natěšená a rozhodně mě nezklamala.

Marguerite je obyčejná holka, která chce mít svou rodinu na blízku. Ale někdo jim nepřeje. Její rodiče jsou vědci na vysoké úrovni a všude, i v této knize je někdo, kdo závidí a spřádá intriky. Jednoho dne je její otec zavražděn a Marguerite to nehodlá nechat jen tak. S pomocí Ohniváka, kterého vytvořili právě její rodiče je připravena nechat se přenést do jiné dimenze a to jen proto, aby mohla dopadnout otcova vraha a pomstít se. Její kamarád, rodičův pomocník, Theo, je s ní. Ale bude to stačit? Stačí k pomstě jen touha po odplatě a kamarád?

 Jakmile jsem si přečetla anotaci, byla jsem zvědavá o čem ta kniha bude, ale taky jsem měla strach, že některé věci nepochopím (chápejte, já měla z fyziky čtyřku) :D. Ale ta obava byla zbytečná. Sice v příběhu bylo pár vysvětlení, jak je to s hmotou a dimenzemi a s přenosem, ovšem, přiznám se, já ty řádky přečetla a hned zapomněla. Neměly pro mě žádný význam, já svůj skvělý příběh dostala i tak

Je vidět, že touto knihou autorka začíná sérii. Start je trochu opatrný, akce jako takové se dočkáme až někde za polovinou knihy, kdy se bude hlavní hrdinka nacházet v Rusku, do té doby je to spíše takové oťukávání, což byla pro mě trochu škoda. Dát pořádnou akci i do Londýna, tak by to byla jízda už od začátku. Ale na druhou stranu chápu, že se musí zlehka a opatrně, aby všechno mohlo gradovat. Ale nemyslete si, že by to byla nuda. To určitě ne! 

Nápad na cestování do jiných dimenzí není to stejné, jako cestovat časem. Jen aby si někdo nemyslel. Tady jde o to, že se hlavní hrdinka ocitne v těle sama sebe, ale v jiné době. Místy to bylo opravdu zábavné sledovat, jak přemýšlí, kde se to ocitla a jak se má "asi" chovat. 
Navíc Marguerite byla příjemná holka. Žádný ufňukánek, ale holka, která se snaží udělat vše pro to, aby ji měli čtenáři rádi. Je milá, zábavná, vstřícná, bojovná, nebojí se, zbytečně nehysterčí - ten typ hrdinky, který by měl sednout každému.

„Mokrý sníh se mi přilepí ke kožichu, k vlasům i k řasám. Všechno je těžké a bílé, hustší než mlha. Slyším výstřely, jsou ale méně časté a ozývají se z větší dálky. Bojuje se zblízka, stoupenci proti zrádcům, a na některých místech je sníh zabarvený do ruda.“

I když mi přijde kniha docela útlá, tak skrývá příběh, který dle mého názoru, určitě stojí za přečtení. Kapitoly v ní jsou dlouhé tak akorát, je s podivem, že to vychází vždy na cca 10 stran. :-) Jako by to bylo naplánováno. :-)

Samozřejmě se v příběhu objevu klasický milostný trojúhelník. A víte co? Tady mi ani tak nevadil. Není tak do očí bijící, není to úplně ten nejhlavnější důvod příběh, odehrává se spíše tak trochu na pozadí všeho. Vypluje pořádně na povrch až téměř na konci a spíše dá příslib něčeho ještě dalšího...

Já jsem Tisíc kousků tebe přečetla za jeden den (a noc) a můžu říct, že se jedná o opravdu napínavou, velmi čtivou scifi-young adultku. Navíc, díky tomu, jak jsem vám už psala o trojúhelníku, tak to není ta typická kniha, kdy hrdinka vzdychá nad svým osudem a někdo ji zachraňuje, ale dělá ona sama něco pro to, aby všechno bylo v pořádku. I když se v ní sváří pocity, které neví, jak vyřešit, nesedí v koutě a koná. Což mi je sympatické.

Když to shrnu, tak tato kniha předčila mé očekávání. Podle zařazení jsem čekala něco jiného, ale dostala jsem příběh, který má hlavu a patu, má šťávu a rozhodně mě dokázal nahlodat, jak to všechno bude pokračovat. Tajně doufám, že se vrátím s hrdinkou zase někdy do Ruska, protože tam to bylo bezvadné. :-)
Doporučuji, tohle se bude líbit čtenářům přesně se zařazením scifi - YA. :-)

Hvězdné hodnocení:


Děkuji Albatrosmedia.cz za recenzní výtisk a knihu si můžete koupit přímo tady.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Žádné komentáře:

Okomentovat