středa 2. května 2018

Dýka - Jorge Fernández Díaz

Autor: Jorge Fernández Díaz
Nakladatelství: Kniha Zlín
Rok vydání: 2018
Počet stran: 422

"O sto kilometrů dál osamocenej polda na mýtný stanici nečekaně vyjde z budky a požádá nás o doklady. Napadne mě, že veterán dal echo ostatním, aby se měli na pozoru před podezřelýma týpkama v bílým náklaďáku značky volkswagen se zbrusu novým nýtováním. Mladej polda na nic nepřijde a ještě nám zasalutuje na rozloučenou."

Jorge Fernández Díaz je v současnosti předním komentátorem buenosaireského deníku La Nación a jedním z nejvýraznějších prozaiků Argentiny. Publikoval přes dvanáct knih povídek, románů i publicistických prací. V jeho beletristické tvorbě je patrný vliv novinářské profese a orientace v prostředí argentinské politiky a kriminální scény.
V roce 2002 mu španělská vláda udělila vyznamenání Medalla de la Hispanidad za román Mamá (Máma), který vychází z příběhu jeho vlastní matky, jež emigrovala ze španělské Asturie do Argentiny. V roce 2012 ho španělský král vyznamenal za přínos v oblasti kultury Řádem Isabely Katolické. Od roku 2016 je Fernández Díaz členem Argentinské akademie.

Veterán z války o Falklandy přezdívaný Remil dělá pod vedením svérázného plukovníka Cálgarise špinavou práci pro argentinské tajné služby a občas i pro významné politiky a podnikatele. Všechno se ale zvrtne v okamžiku, kdy dostane za úkol chránit španělskou právničku Nuriu a její společníky, kteří přijíždějí do Argentiny rozjet opravdu velký byznys. Nejmodernější metody  pašování kokainu ve 21. století nejsou záležitostí pouličních gangsterů nebo hrdlořezů z jihoamerické džungle, hlavní roli hrají kultivovaní byznysmeni z prestižních univerzit, s vytříbenými zálibami a vkusem. Obchody s kokainem obřích rozměrů organizují, jako by se zrovna zabývali jakýmkoliv jiným druhem podnikání. Jde jen o to zapojit příslušné vysoké úředníky, politiky a policisty, což v korupcí zmítané Argentině není tak těžké. Má to ale jeden háček: je potřeba zajistit, aby měli krytá záda, protože jejich kokainový byznys ohrožují nejenom policisté, ale především konkurenční kartely. Právě v tomto okamžiku se roztáčí spirála násilí a začíná drsná jízda v jihoamerickém stylu, která překvapí i na ledacos zvyklého střelce Remila.

Já ani nevím, kde mám začít. Tato kniha mě zklamala. Dle anotace jsem očekávala thriller, do kterého se začtu, ale přitom jsem dostala něco zcela jiného. Nejdříve byl pro mne problém překousnout styl, jakým je příběh psán, protože všechno bylo "dobrý", "modrý" a taky tam lidé "přemejšleli", každý byl "mladej" a tak dál. Asi to tak mělo být, ale pro mě to bylo těžko "překousnutelný", i když já bych napsala, že těžko překousnutelné.

Když jsem si tedy zvykla na to, že většina textu bude psáno nespisovně, musela jsem čelit další výzvě a to byla samotná povaha hlavního hrdiny. Místo, aby na mě působil autoritativně, aby mě přitahoval a dával mi pocit, že o něm chci číst, naopak jsem se nemohla dočkat, až dojdu na konec knihy. Postava neměla žádnou hloubku, byl to obyčejný panák, který mě nijak neupoutal a spíše mi někdy lezl na nervy.
Jakmile jsem začala tušit, že se schyluje v příběhu k nějaké akci, protože autor dával náznaků vždy hodně dopředu, tak se akce oddalovala a stále probíhaly nějaké "přípravy". Přišlo mi, jako počítala do tří a vypadalo to nějak takto: "jeden...dva....dva a čtvrt...dva a půl....dva a třičtvrtě....tři."

"V týhle zemi máme všichni, co se pohybujeme za hranicí zákona a jsme zkorumpovaný a falešný, dobrej důvod pro to, bejt takoví, pomyslím si. A bavím se přemejšlením o tom, co asi dělala ta gorila předtím, než dostala tenhle úžasnej kšeft hlídat cara."

Na druhou stranu si myslím, že můžu zodpovědně říct, že díky této knize jsem trochu přičichla k politickému dění v Argentině a nejen k tomu, ale také k drogovým kartelům, zhýralým policistům a státníkům, kteří na první pohled působí, že dělají to nejlepší, ale samozřejmě ne vždy tomu tak je.

Myslím si, že tato kniha osloví spíše mužské čtenáře, a možná i tak budou mít někteří problém v tom, aby se pořádně do četby dostali. Je to škoda, protože hlavní hrdinové umí využívat svých dovedností, ale ty se ztrácejí v politických machinacích, kterých tam je na můj vkus více než by mělo být a v jejich činech, které nebyly vždy zvoleny dobře.

Přemýšlím, co bych více ke knize, potažmo k příběhu napsala, ale nemám nic. Nejsem cílová skupina, pro kterou je tato kniha určena a i když přečtu téměř vše, tento politický thriller mi nesednul. A přesto, že tam byla lehká dějová linka spojená s láskou, možná proto, aby zjemnila celý děj, nestalo se tak. Pořád jsem měla před očima všechny politické papaláše, vůdce kartelů a nic už by to nemohlo zmírnit.

Hvězdné hodnocení:


Děkuji vydavatelství Albatrosmedia.cz za recenzní výtisk a knihu si můžete zakoupit přímo tady.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Žádné komentáře:

Okomentovat