neděle 5. března 2017

Ostrov strachu - Robert Lawrence Stine

Autor: R. L. Stine
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 237

"Vždycky jsem mívala dost obyčejné sny, nikdy noční můry. Před nějakou dobou jsem měla nejstrašnější sen ze všech. S Beth jsme nakupovaly oblečení, já jsem se ztratila a nemohla ji najít. Velká hrůza, co?"

Jediný způsob, jak vyhrát hru v Ulici strachu, je zůstat naživu jako poslední....
Všichni v Shadyside vědí, že bohatá a výstřední rodina Fearových má děsivou minulost. Jenže Brendan Fear se zdá jiný. Je přátelský, roztomilý a patří k oblíbeným klukům ve škole. A kromě toho je do něj Rachel Martinová blázen.
Když Brendan pozve Rachel na svou exkluzivní celonoční narozeninovou oslavu na tajemném ostrově Strach, dívka pozvání bez váhání přijme, přestože ji kamarádka varuje, ať tam nechodí. Brendan sice patří k Fearovým, ale co špatného by se mohlo stát na narozeninovém večírku? Jakmile Rachel a ostatní hosté dorazí na ostrov, začnou hry. Jenomže hry, které Brendan Fear naplánoval, nejsou z těch, které by kdokoli chtěl hrát. Když dojde při lovu pokladů k několika děsivým překvapením, Rachel musí bojovat, aby přežila tu nejsmrtelnější hru ze všech - hru na vraždu.

Tak tahle kniha mi opravdu přišla vhod. I když je to určeno mladším čtenářům, tak já se bavila. Je to "horor" pro mladší ročníky, ale některé scény "vystresují" i otrlé čtenáře, jako jsem já :-D  Skvělý počin, který mi zabral dva večery a určitě se těším na druhý díl. Vzniká série, která mě bude bavit! :-)

Rachel je klasická, sedmnáctiletá hrdinka, která prožívá normální život. Chodí do školy a po škole pracuje. Jednou, po práci jde domů a vidí, že hlavní dveře do domu jsou dokořán. Ale to není možné, její otec vždy pečlivě zamyká... a tím začíná to pravé peklo...
Holka je to sympatická, která je zakoukaná do dalšího hrdiny, jenž je Brendan. Představuji si ho jako frajírka s nagelovaným účesem a ti dva jsou dohromady jako Barbie a Ken. :-) Ale po tom, co se děje na jeho narozeninové oslavě, jsou spíše jako Mulder a Scullyová. :-D

Autor umí dobře vykreslit napínavou, strašidelnou atmosféru. Některá místa byla opravdu vygradovaná až jsem měla pocit, že je fakt něco špatně.
Jeho styl psaní odpovídá tomu, že je to autor pro mládež. Velmi krátké kapitoly, rychlé akce, žádné zdlouhavé popisování pocitů.

"Všichni si asi myslíte, že lov pokladů je hra pro děti. Ale ne v tomhle starém domě. Jakmile opustíte tenhle sál, ocitnete se v jiném světě. Na každém patře najdete kilometry temných, kroutících se chodeb. Některé pokoje nebyly otevřené už roky."

Děj ubíhá rychle a náročnějšímu čtenáři, který očekává bůh ví co, se může zdát, že spousta akcí je "uříznuta", ale není tomu tak. Je to jen napsáno svižně a věcně, aby to mladší čtenáře bavilo a nenudilo. Starší čtenář musí tuto knihu číst s jistým odstupem a mít na paměti, že to není přímo pro jeho věkovou kategorii. Pokud mu bude toto jasné, tak si čtení určitě užije. Protože mě to bavilo. A to fakt hodně. Byla to pro mě taková strašidelná oddychovka a myslím si, že u mládeže bude tato kniha opravdu velmi oblíbená.
Strašidelná oddychovka - hups, tohle asi moc k sobě nepasuje. Ale já z toho opravdu takový pocit měla. Ráda se bojím, ale tady nešlo o ten typický strach, kdy má čtenář vyvalené oči a bojí se otočit stránku. Tady to pro mě bylo, spíš celkově, strach z toho, co bude na konci.
No, jednoduše, musíte si tu knihu přečíst, abyste pochopili, co jsem tím slovním spojením chtěla říct. Věřím, že se vám bude líbit a nebudete zklamáni.

Doporučuji nejen mládeži, ale také čtenářům, kteří se chtějí "pobavit" nad dobře napsanou skoro hororovou knihou. Kniha již má čestné místo v knihovně a jen čeká, až můj malý doroste, aby si ji mohl přečíst. Do té doby mu nasbírám i ostatní díly. :-D

Něco chci napsat i o autorovi. I když to moc nedělám, tento pán si to zaslouží, protože není žádným nováčkem. Patří k jedněm z nejprodávanějších autorů dětských knih v historii. Knih z jeho sérií pro mládež Husí kůže a Ulice strachu se prodalo přes 400 milionů výtisků a byly přeloženy do třiceti pěti jazyků. Stinův televizní seriál Hodina duchů vyhrál dvě ceny Emmy za nejlepší dětský televizní pořad. Podle jeho knižní předlohy byl natočen film Husí kůže (2015) s Jackem Blackem v hlavní roli.

Děkuji nakladatelství Baronet za zaslání recenzního výtisku a pokud vás kniha zaujala, tak si ji můžete objednat tady.

Díky za přečtení a pěkný den,
Daramegan

Žádné komentáře:

Okomentovat