čtvrtek 17. prosince 2015

Hazardérka - Stephanie Cliffordová

Autor: Stephanie Cliffordová
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Leda
Orig. název: Everybody Rise
Počet stran: 376

"Zábavně vyprávěný příběh mladé ženy, která usiluje o společenský vzestup." - The Washington Post

"Vynikající debut. Hazardérku, román z 21.století, lze přirovnat k velkým románům století devatenáctého." - Malcolm Gladwell

Román Stephanie Cliffordové, novinářky New York Times, nám s fascinujícími detaily umožňuje nahlédnout do "zlaté klece" mladých newoyorských finančníků a bankovních makléřů, kteří se díky kapitálu svých rodičů, elitním školám a konexím vezou na vlně spekulativních báječných zisků - v době, kdy jen škarohlídi rozpoznávají příznaky krize, jež zanedlouho zasáhne celou Ameriku.
Hrdinka Evelína pochází ze skromnějších poměrů, ale díky své ambiciózní matce absolvovala elitní školu a nyní využije všech prostředků, aby pronikla do oslnivého života, který dosud sledovala jenom zpovzdálí. Řečeno s Hemingwayem je oslněna romantickou bázní ze superbohatých, a tak napodobuje snobská tekutá pravidla, slangové výrazy a manýry "aristokratických starých peněz". Jenomže kam až dosahuje magická hypnotizující moc muzikálových příběhů? Evelína se musí v mnohém zapřít - co se jí ale ukáže, jestli projde zrcadlem a ohlédne se?

Předchozí odstavec je oficiální anotace. A víte co? Já bych to asi dokázala shrnout do pár slov. Něco ve smyslu: Zlatá a zkažená mládež.. :) Nebo bohatí a neklidní. :))
Evelína a její rodina nepatří mezi horní vrstvu, jsou spíše průměr. Nemůžou si stěžovat, ale určitě neobrážejí všechny plesy, večírky, slavnostní události, soutěžní sešlosti a všechno takové. Jenže Evina chce víc. Chce zapadnout mezi bohatou smetánku, chce mít fotky v každém denním tisku, chce být slavná a hlavně chce být bohatá. Jak to ale udělat? Možná by si někteří z vás řekli, že začnou pracovat, šetřit, utrhovat si od úst a pak možná, jednou... časem.. Ale ona čekat nechce a nebude. A proto se zaplétá do intrik a lží, využívá kreditní karty, využívá svého nově nabytého postu mezi smetánkou, spolu s její novou "kamarádkou" Kamilou, která pochází z jedné skoro nejbohatší rodiny, o které se mluví.
Když si to může dovolit Kamila, může i ona. Ale opravdu její studna nikdy nevyschne? A když ano, co se stane potom? Bude Kamila opravdu kamarádka, která ji vždy podpoří? Snaží se vyrovnat Kamile a jim podobným, ale zvládne to?Knihu jsem měla přečtenou za tři dny. Byla to jízda, takovým tím stylem, kdy jsem kroutila hlavou nad tím, jak Evině chybí sebevědomí, jak je krátkozraká k situacím, kterým se opravdu nevyhne nebo nad chováním ostatních hrdinů. Ovšem, co vám můžu slíbit je, že se neukroutíte. :)) Jakmile totiž dochází k tomu, že dostanete křeč, stane se v knize něco nepředvídatelného, což vám dodá uspokojení na duši. Ne jednou jsem si řekla: ha! Dobře ti tak! A máš to! :) A pak zase došlo na situaci, kdy jsem nechápavě zírala na stránku a musela si to přečíst ještě jednou, jestli tam je opravdu napsané to, co jsem četla. Jsou tam neskutečné skoky v ději, ale v dobrém slova smyslu, proto vás ta kniha bude bavit a mladší generace si z toho můžou vzít i nějaké to ponaučení. :) Například to, že lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. :)

Kniha byla velmi příjemná, oddechové čtení, které ovšem mělo něco do sebe. Bavilo mne to tak, jak mělo, o čemž svědčí i to, že za tři dny jsou četbu sfoukla ( a to jsem mezitím měla dvě dvanáctky v práci) :)
Ha! A není s knihou nuda. Určitě ovšem od ní nečekejte bůh ví jaké poselství, ovšem je to milá knížka, která potěší každou ženu, dívku, dámu a věřím, že i moderní babičku! :)

Děkuji nakladatelství Leda za poskytnutí recenzního výtisku a pokud si knihu chcete koupit a udělat tak radost s ní jako s vánočním dárkem (protože knih není nikdy dost!), tak ji můžete koupit zde.

Díky za váš čas,
Daramegan
Žádné komentáře:

Okomentovat