pátek 29. dubna 2016

Všude kolem černý les - Ruth Ware

Autor: Ruth Ware
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2016
Počet stran: 350
Překlad: Vlasta Hesounová

ROZLUČKU PŘED SVATBOU..........
Leonoře je šestadvacet a píše docela úspěšné detektivky. I když žije osaměle, je se svým způsobem života spokojená - až do dne, kdy dostane nečekaně pozvání na předsvatební rozlučkový víkend své bývalé přítelkyně Clare, kterou deset let neviděla. Leonora po dlouhém váhání pozvání přijme a ocitá se s hrstkou dalších lidí v extravagantním skleněném domě kdesi na anglickém venkově. A zanedlouho se začnou dít podivné věci. V Leonoře vzrůstá napětí, až se druhého večera rozhodne, že se hned ráno vrátí do Londýna. Jenže v noci dojde k osudné události...
.....NAVŠTÍVÍ SMRT
Leonora se probudí s těžkým zraněním v nemocnici - a dozvídá se o vraždě. Její pokoj hlídá policie: chrání ji před někým nebo ji hlídají jako vězně? Aby mohla odpovědět, musí si vzpomenout, co se vlastně během víkendu přihodilo. Dokáže se oprostit od pocitu viny a odhalit skutečné motivy a skutečného vraha? Najde odvahu, aby se svěřila s tajemstvím, které dosud nechala pohřbeno v minulosti?

"Byl jednou jeden černočerný les
a v tom černém lese černočerný dům
a v tom černém domě černočerná světnice
a v té černé světnici černočerná truhlice
a v té černé truhlici měli...měli...kostlivce."

Já si myslím, že autorka nám lže! Protože jestli je tohle prvotina, tak já jsem svatý někdo (kdokoliv). Příběh je napsaný tak dobře, že vás opravdu nenechá ani chvilku vydechnout, hltáte stránky jen pro to, abyste se dozvěděli, co se vlastně stalo?!
Paní Ruth Ware se přímo dokonale povedla jedna věc - já měla strach! Když jsem knihu četla v posteli večer, tak jsem si musela svítit nejen lampičkou, ale i všechna ostatní světla, která jsou po cestě na záchod. Protože její stopy ve sněhu ve mě zanechaly ten pocit, kdy jsem najisto věděla, že na mě někdo za rohem číhá! A to podotýkám, že mám doma jak psa, tak chlapa, kteří oba spali a já pořád pokukovala do chodby, odkud na mě vykoukne nějaká temná postava s kapucí na hlavě. Fuj, jen když to teď popisuji, tak se bojím a to píšu recenzi v poledne. Moc ráda se u knih bojím a za tohle dávám autorce veliké, obrovské plus!

Celý příběh je postaven na dvou věcech. A to jak na prolínání dvou dějových liniích, konkrétně minulosti a přítomnosti, tak také na povahách hlavních postav. Osobně si myslím, že autorka musí mít co do činění s takovými lidmi, protože jinak by to nedokázala tak skvěle zachytit na papír. Opravdu některé postavy byly milé a příjemné, jiné mi lezly na nervy (Samo, Oukej...) a jiné byly tak flegmatické, až mi to vrtalo hlavou, jestli nejsou jen loutky.
Pokud se do knihy začtete, stoprocentně musíte mít rádi Ninu. Tahle postava byla dokonalá a i když se nejedná o hlavní postavu, tak pro mě byla nejvíc. Dokázala být jak nad věcí, tak i velmi empatická a byla s ní sranda. Takovou Amazonku bych opravdu brala mezi přátele. :)

"V románu vyniká tajuplná atmosféra osudného víkendu - velmi uvěřitelná a velmi zlověstná: ve skleněném domě, který je "temný a tichý a mezi stromy téměř neviditelný", jsou hosté chyceni jako v pasti." USA TODAY

O tom domu bych se ještě taky ráda zmínila. I když nejde o dům jako takový, ale o to, jak dokázala autorka popsat nejen jeho stavbu, ale také okolí a vnitřní vybavení. Dokázala jsem si to živě představit, nejen skleněný dům, ale všechno okolo. Přišlo mi to velmi věrohodné a to je to, co mám ráda na knížkách a na příbězích v nich ukrytých... Když se dokážu vžít mimo realitu a představuji si, že jsem někde jinde... Já byla celých 350 stránek ve skleněném pekle. A ač to zní bláznivě, užila jsem si to na plné kule!

Rozhodně doporučuji. Všem. Bez výjimky. Kdo si chce přečíst dobrý thriller, tak má jedinečnou možnost. Kniha vychází oficiálně 30.4.2016 (ha! Což je zítra, takže žádné dlouhé čekání) a koupit si ji můžete přímo tady.

Děkuji nakladatelství LEDA za recenzní výtisk a s ním spojený perfektní pobyt mimo realitu.
Užila jsem si to a užijete si to i vy. Věřte mi. Tohle ještě bude trhák! :))

Mějte krásný den!

Daramegan
Žádné komentáře:

Okomentovat