úterý 6. března 2018

Zadrátovaný svět - Noah Lederman

Autor: Noah Lederman
Rok vydání: 2018
Nakladatelství: BizBooks
Počet stran: 240

"Praha byla hvězdou České republiky, země, která visela jako drobek lejna na konečníku, jenž se táhl mezi hýžděmi Německa a Polska."

Autor knihy Noah Lederman se rozhodl odhalit tajemnou minulost svých židovských prarodičů pocházejících z Polska. Jako jediní ze svých rodin přežili druhou světovou válku, přežili ghetto v Otwocku, přežili koncentrační tábory Majdanek, Osvětim, Bergen-Belsen, Ravensbrück. Po válce založili rodinu a emigrovali do USA. Lederman vyrostl v míru v Americe ke konci dvacátého století. Ale cítil, že potřebuje znát své kořeny a rozumět tomu, co babička s dědečkem prožili. Téměř deset let tak skládá střípky z vyprávění babičky, ze svých cest po Evropě po místech, kde byly koncentrační tábory, z návštěv památek holokaustu a ze vzpomínek pamětníků, které při svém hledání objevil. A hrůzná minulost ožívá...

Zadrátovaný svět není jen tak nějaká kniha, která by popisovala zvěrstva, jenž se děly za druhé světové války. Na těchto stránkách, spolu s autorem, pátráte po minulosti dvou lidí, kteří vám neskutečně přirostou k srdci. Po minulosti babičky a dědy od Noaha Ledermana.
Nejdříve se dozvíme, kdo je Noah a do jaké rodiny patří. Je to Žid, jeho babička a dědeček přežily koncentrační tábory, ale jejich příběhy jsou skryté v mysli hodně hluboko. Ani jeden nemluví o tom, čím vším si museli projít. Noah se už v dospělém věku, vydává na cestu do Evropy, kde mimo jiné navštíví rodné město svých prarodičů v Polsku nebo také Prahu a tam mu dojde, že se musí ptát. Hlavně proto, aby ti, co žijí teď, v přepychu a blahobytu, nezapomněli na to, co se dělo za druhé světové války. Jak se lidé chovali k lidem...

Noah Lederman zde podává unikátní pohled na svou "badatelskou" činnost. Na to, jak hledal informace, které si potom u babičky ověřoval nebo rozšiřoval. Samozřejmě musel okolo tématu koncentračních táborů u ni našlapovat po špičkách (není se čemu divit), o to je více zajímavé sledovat, jak dokázal používat svou empatii a "zacílit" správným dotazem do správného psychického rozpoložení babičky.

Autorovi se podařilo napsat poutavý příběh, který je nesmírně čtivý i přesto, že obsahuje věci mimo koncentrační tábory. Jako například jeho cestování po světě, hledání správných vln na surfování, hledání té pravé lásky a to všechno za pomyslnou oponou holokaustu.

"A právě tam děda narazil na Klaustermeyera a Blöscheho. Ti dva byli známi svým barbarstvím: stříleli malé děti, novorozencům rozbíjeli lebky o zeď, invalidy shazovali s vysokých budov. Své oběti pouštěli jen proto, aby je mohli na útěku zastřelit."

Co se mi obzvlášť líbilo, tak je styl, jakým je kniha napsaná. Protože cílí na všechny čtenáře, ať už mladé nebo staré, každého to bude zajímat a nebude se nudit. Při čtení jsem měla pocit, jako kdyby autor seděl naproti mě a všechno mi vyprávěl. Je vidět, že věděl jak to pojmout, aby čtenáře zaujal. Určitě se mu vyplatilo i to, že pracoval jako učitel ve škole, kdy některé školní zážitky přímo zmiňuje v knize.

Dalším plusovým bodem jsou fotografie, jenž se nachází uprostřed knihy. Celou první polovinu je hodně zmiňována právě "ta" fotografie nad vypínačem v pokoji a pak, když jsem ji uviděla, černobílou, na papíře, dlouho jsem na ni zírala a prohlížela si ji do detailu. Zasáhlo mě to a měla jsem pocit, jako bych ty lidi opravdu znala a žila jejich životní příběh s nimi.

Je pravdou, že u této knihy jsem neměla slzy na krajíčku jako u jiných s podobnou tématikou, ale to je díky tomu, jaký postoj zaujal Noah Lederman při psaní Zadrátovaného světa. Je to napínavé čtení, kde odhaluje životní osudy dvou, pro něj velmi důležitých, lidí a nezajímá se jen o to, co se dělo v koncentračních táborech. Zaobírá se i židovskou menšinou tak, jak si stojí v dnešní době. Troufám si napsat, že je to sonda do židovské rodiny, kdy dva lidé přežili koncentrační tábory a další generace nehodlá zapomenout a přeje si, aby nezapomněli i ostatní. Ať už Židé, Křesťané či bezvěrci. Ale podáváno je to s rozmyslem, bez snahy vás dohnat k slzám, autor jde k věci přímo a reálně.

Pokud vás zajímá období druhé světové války, máte zájem zjistit, jak to vypadalo u konkrétních lidí, kterým se podařilo přežít, a hledáte příběh, který je stavěn opravdu na reálných základech, tak tato kniha je přesně pro vás.

Hvězdné hodnocení:


Děkuji vydavatelství Albatrosmedia.cz za recenzní výtisk a knihu si můžete koupit přímo tady.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Žádné komentáře:

Okomentovat