pondělí 20. července 2015

Tajemný Etrusk - Mika Waltari - Audiokniha /1


Novinka z Radioservisu, autora Mika Waltariho, TAJEMNÝ ETRUSK...

Nejdříve musím napsat něco ke mně... Já, jakožto v mém okolí známá žena, která drží knížku i při chůzi v přelidněném nákupáku, jsem překvapila absolutně všechny v mém okolí. Poslední dobou jsem totiž chodila se sluchátky v uších a každý přemýšlel, co se mi stalo, zda-li mám čtenářskou krizi. A věřte tomu, krize není na pořadu dne, pouze jsem přičichla k audioknihám. Je pravda, že nenahradí klasickou knížku, ale když bolí oči, chcete si odpočinout, či jen pohrávat s vaší fantazií bez nutnosti "přemýšlení", tak audiokniha je ta správná volba, je to krásný doplňující prvek, pro nás, pro knihomoly.

A teď už něco málo k mé prvotině, Tajemnému Etruskovi. Tato audiokniha vás zavede za Larsem Turmsem, kdy poznáte jeho životní, velmi dramatický příběh, který se odehrává v 5.století před Kristem ve starověkém Středomoří.

Oficiální seznámení s autorem a knihou, zdroj audioteka.cz

Původ a dějiny starověkého národa Etrusků jsou zahaleny tajemstvím. První doklady jeho existence jsou datovány od 8. století př. n. l., kdy se objevil na území Etrurie, které se rozkládalo v dnešním Toskánsku. To ostatně získalo svoje jméno právě od Etrusků, protože v latině se jim říkalo Etrusci a také zkráceně Tusci.
Pro Mika Waltariho proto příběh o muži, který dlouho hledá svoji pravou identitu, nemohl mít lákavější kulisy než Etrurii s její tajuplnou kulturou. Na území Etrusků se však odehrává až závěrečná část románu, v níž hrdina knihy Lars Turms za dramatických okolností, které ho málem stály život, opouští Řím a odchází na sever, až dorazí do hlavního města etruské říše Clusia.
Před tím však Waltari vyšle Larse Turmse na dalekou a pestrou pouť životem, bohatým na množství míst i dobrodružných událostí. Čtenář tak během četby obsáhlého románu doprovází protagonistu do věštírny v Delfách, plaví se s ním na vojenských lodicích křížem krážem Středomořím podél řeckého i italského pobřeží, toulá se římskými uličkami a chrámy a putuje po etruských městech.

Tajemný Etrusk je jako všechny Waltariho velké historické příběhy román–cesta, jehož formu autor převzal ze starých pikareskních románů, navíc sám byl vášnivým cestovatelem a cizokrajná dějiště svých příběhů osobně navštěvoval. Román psal již jako světově uznávaný spisovatel, jemuž věhlas přinesl historický román Egypťan Sinuhet. K tomuto žánru se obrátil už během druhé světové války. Po jejím konci tento žánr neopustil, protože se záměrně vyhýbal současným tématům. Finsko bylo po válce, v níž z důvodu zachování národní existence spolupracovalo s nacistickým Německem, ve složité vnitropolitické situaci. Malá země byla nucena vyjít po dobrém s včerejším nepřítelem a nyní „bratrem“ Sovětským svazem. Waltari však v dávných příbězích nastoloval současná témata, v nichž otázka mocenských bojů a střetů ideologií patřila k těm hlavním.
Lars Turms žije svůj život v dobách řecko-perských válek, v čase střetu odlišných civilizací. I tím nám jeho příběh, v němž samozřejmě nechybějí ani složitě se vyvíjecí milostné vztahy, může připadat v mnohém aktuální.
Rozhlasová dramatizace románu byla natočena pod titulem Nesmrtelný Etrusk, který více odpovídá originálnímu názvu (Turms kuolematon), pro vydání jsme zvolili titul odpovídající českým knižním vydáním.


A teď už můj názor.
Hlavním hrdinou je tedy Turms a sledujeme jeho cestu přes bojiště starého Řecka až k řeckým osadám v dnešní Itálii.
Je zde velmi dobře popsán drsný život válečníků, ale také se zde poukazuje na život za zdmi bohatých měst, různé náboženské kulty, lidové zvyky i zábavy. Život hlavního hrdiny je plný nebezpečí a také velkolepých dobrodružství.

Pamatuju si, že jsem tuto knihu četla (resp. měla číst) jako povinnou četbu a vzdala jsem to. Miluju historické romány, ale tato kniha není určena jen tak někomu. Ovšem, musím říct, že díky audioknize jsem ji přišla na chuť. Hlavně díky Viktoru Preissovi, jehož hlas má přímo magický účinek a jako vypravěč postavy Trumse je bravurní. Není to jen o něm, ale pan Preiss ve mě zanechal asi největší stopu.

Další, co velice oceňuji, jsou nejen zvuky, které doprovázejí děj (například ovčími kostmi malují do hlíny - takový ten chrčivý zvuk), tudíž ihned víte, co se děje, tak melodie, hudba, která byla zvolena mezi jednotlivými částmi a úseky je skvěle propojena s dějovými liniemi a ke konci knihy už tušíte, kdy se objeví, protože to tam prostě patří a přes to nejede vlak.

Celkově hodnotím tuto knihu velmi kladně. A slibuji vám, že i když je začátek trochu pomalejší, o to strhující bude závěr. Takže se pohodlně usaďte... Začínáme...

V hlavních rolích, Lukáš Hlavica, Viktor Preiss, David Matásek, Martin Zahálka, Valérie Zawadská a mnoho dalších.

Příjemný poslech a doufám, že budete nadšeni tak, jako já. Určitě mi o tom napište :)

Hodnocení: 4/5
Děkuji audioteka.cz za poskytnutí knihy.

DarameganŽádné komentáře:

Okomentovat