pondělí 25. července 2016

Stínová královna - C. J. Redwine

Autor: C. J. Redwine
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 360
Rok vydání: 2016
Překlad: Jiřina Stárková

"Princezna z mé pohádky nebydlela v zámku. Přišla o domov i o rodinu a jejího království se zmocnila zlá královna, která víc než co jiného toužila mít u nohou celý svět. Zlá královna zničila princezně život a zlomila jí srdce. Některým jiným princeznám by tolik zármutku a tak velká ztráta vzaly vůli i odvahu."

Po matčině smrti se život korunní princezny Lorelei dramaticky změní. V zájmu posílení odvěkého spojenectví její rodné Havraní říše a sousedního Morcantu se Lorelein otec znovu ožení, a sice se sestrou zesnulé královny, Irinou.
Zpočátku se zdá, že je všechno v nejlepším pořádku: panovník Havraní říše i jeho dvě děti jsou konečně šťastní. Irina však pomocí temné magie postupně ovládne celý zámek včetně krále, jenž se stává pouhou loutkou, závislou na vůli své manželky. Lorelei, která po své matce zdědila magické schopnosti, poznává v mocichtivé maceše silnou soupeřku. Poté, co Irina krále zabije a zmocní se trůnu, Lorelei a jejímu bratrovi nezbývá než utéct a žít ve vyhnanství. Postupně získává na svou stranu nejen vesničany sužované Irininou krutovládou, ale i mladého krále Kola, vládce Eldru, obývaného Dračím lidem.
Lorelei ví, že proti Irině může bojovat jen jedinými zbraněmi - a to kouzly a černou magií. Musí však být rychlejší, důvtipnější a silnější než Irina a v boji o trůn Havraní říše je ochotná obětovat i to nejcennější - svůj vlastní život.

"Dřevěné trámy se pod ní prohýbaly a vzdouvaly, jak k ní z obou přechodu spěchaly obrovité kaenné sochy. Zrychlila tempo, zatímco v duchu probírala nabízené možnosti. 
Gigantické, těžké sochy z kamene. 
Dřevěný most s kdoví kolika kmeny, s kdoví kolika srdci stromů. 
Řeka, která jí už vyhověla.
 Kol."

Pohádka pro dospělé. Ale ne z důvodu nadměrného obsahu, který je určen starším 18ti let, ale z pasáží, kde krev tryská proudem a kradou a vyřezávají se srdce. I když věřím, že i mladším tahle kniha sedne! Velmi moderní a novodobá Sněhurka. Obrovská zábava, od první stránky do poslední. Zajímavé a přitažlivé pojetí příběhu. Nechybí zde absolutně nic, co by správná fantasy pohádka měla mít. Skláním se před fantazií autorky, která mi přijde bezbřehá a naprosto skvěle podaná ve Stínové královně.

Jednoznačně nejlepší pro mě byl konec. Hodně dlouho jsem nečetla něco tak napínavého. I když dopředu tušíme, jak to dopadne, tak stále nás autorka nechává na pochybách, je-li tomu opravdu tak. A do posledního písmenka jen doufáme. A pak se culíme. Všichni. Hromadně. Přihlouple.
Ale o tom to má být. Kniha, jako je tato, je určena pro všechny čtenáře, kteří mají představivost, nemají předsudky vůči fantasy příběhům a šťastným koncům. I když některé věci mě přeci jen krapet překvapily. Což je samozřejmě další velké plus.

"Tím chceš říct, že my dva si jsme podobní. Až na to, že já se tě ještě nepokusila zabít.
A já ti ještě neřekl, jak jsi rozkošná.
A já bych nikdy nezamkla svého učitele na záchodě.
A já neumím čarovat. Ale jinak je to pravda. Jsme si podobní."

Jsem příjemně překvapena, jak se příběh vyvíjel a znovu musím vyzdvihnout autorčinu představivost. Spojit bílou magii, černou magii, lidi měnící se v draky s telepatií se zvířaty je něco skvostného a mě by to ani ve snu nenapadlo. No jo, asi tu představivost nemám takovou bujnou. Někomu to může připadat dětinské, ale to jen těm, kteří tuto knihu nemají přečtenou. Protože nám, co jsme ji četli, přijde vše naprosto normální a já osobně teď věřím, že někde v nějakých neprobádaných místech na naší zemi existuje městečko, kde potkám Drakoňany. :-)
A třeba mi darují šupinu. :-)

Doporučuji tuto knihu pro všechny, které už unavují detektivky, thrillery nebo životopisy a chtějí, třeba zrovna teď v létě, utéct do světa fantazie, jenž na ně dýchne nezapomenutelnou atmosférou. A hrdiny si taky zamilujete, třeba Kol je pro mě pan Grey. :-) V barvách! :-)

Děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí recenzního výtisku a všem těm, co touží poznat Stínovou královnu, tak kupte si ji přímo tady.

Mějte se krásně!
Daramegan

Žádné komentáře:

Okomentovat