sobota 4. srpna 2018

S naprostou jistotou - Adam Mitzner

Autor: Adam Mitzner
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2018
Počet stran: 367

"Jedna z výhod toho, když máte klienta, který je v domácím vězení, spočívá v tom, že je vždy k dispozici, aby se s vámi mohl setkat. Díky tomu se necelou hodinu poté, co jsem ukončila hovor s otcem, oba setkáváme u dveří Garkovova bytu se sluhou v neformálním obleku."

Ella Brodenová vede dvojí život. Ve dne pracuje jako úspěšná právní zástupkyně, v noci dává průchod své vášni pro zpěv v nejtemnějších klubech na Manhattanu. Její tajemství nikdo nezná - ani Charlotte, mladší sestra, kterou prakticky vychovala. Zdá se ale, že Ella není jediná v jejich rodině, kdo něco skrývá. Když jí Charlotte oznámí, že našla vydavatele pro svůj první román, je nadšená... Ale pak její sestra zmizí. Když po ní Ella začne pátrat s pomocí Gabriela Velasqueze, starého známého z newyorské policie, čeká ji šokující zjištění. V sestřině románu se odráží její skutečný život a kterákoli z postav mužů - milenců by tak mohla být zapletena do jejího zmizení. Ella se zoufale snaží Charlottu najít a usilovně prochází seznam podezřelých, kteří odpovídají fiktivním postavám ze sestřina románu. Netuší ale, zda již není příliš pozdě na to, aby zachránila sestru, o níž se možná jen domnívala, že ji doopravdy zná.

Adam Mitzner je advokát působící v právnické firmě na Manhattanu a autor několika nadšeně přijatých knih. Časopis Suspense Magazine jmenoval A Conflict of Interest (Střet zájmů) jednou z nejlepších knih roku 2012. V roce 2014 nominovala Americká advokátní komora knihu A Case of Redemption (Případ vykoupení) na Silver Gavel Award (Cena Stříbrné kladívko). Se svou rodinou žije v New Yorku.

Na první pohled kniha S naprostou jistotou vypadá jako některá, jenž se nechá zastínit jinýma. Ale pozor na chybu! Tento detektivní román, který se odehrává jen během pár dní, je úplně skvělý. Od začátku do konce nebudete dýchat a nic dělat, dokud nedočtete a nezjistíte, co všechno se stalo.

Dvě sestry - Elle a Charlotte pojí mnohé. Není to jen sourozenecká láska, ale také přátelství. Scházejí se spolu, píšou si smsky, píšou si na Facebooku, jsou stále online ve spojení jedna s druhou. Neuplyne den, aby si aspoň jednou nenapsaly.
Elle je právnička ve firmě otce, která se zaměřuje na zločince, jen chce očistit, Charlotte studuje vysokou školu a právě se dozvěděla, že ji bude vydána kniha. Sejde se s Elle, aby ji tuto skvělou zprávu oznámila a zároveň ji u toho předá svůj rukopis, který je jen z půlky hotový. Elle musí z této schůzky nečekaně odejít, ale kdyby tušila, že naposled vidí svou malou sestřičku Charlotte...
Jediné, co ji může pomoct s hledáním zmizelé Charlotte je ta kniha, která ale nemá konec. Je možné, aby Charlotte napsala o svém zmizení? Je v knize zmíněn ten, kdo ublížil rodině tím nejhorším možným způsobem? Měla to Charlotte všechno promyšlené? Najde Elle svou sestru? Dozví se informace, které ji prozradí o její sestře takové věci, jenž by si nepředstavovala ani v těch největších nočních můrách...

Když jsem se do čtení pustila, děkovala jsem tomu nahoře, že jsem na chatě, nemám téměř žádné povinnosti a nemusím nic řešit. Přečetla jsem ji za pár hodin, hlavně teda večer a v noci na balkoně, když mi za zády v místnosti spal syn, jsem si maximálně příběh užívala.
Kolikrát jsem si říkala, že už vím, co se se Charlotte děje a stalo, ale nakonec jsem byla stejně mimo mísu, jak se říká.

Autorovi se povedlo mě zaujmout, napínat jako kšandy a dokázal pro mne stvořit hrdiny, kteří byli jen modří a růžoví. Myslím tím, že buď jsem si je fakt neoblíbila a neměla je ráda, nebo jsem je naopak zbožňovala - nic mezi tím a ani některé činy, které by mohli je vrhnout na protější břeh to nespravily. Jednou jsem si na ně udělala obrázek a nic už to nemohlo změnit. To je něco, co se mi na mých pocitech v průběhu čtení líbilo. Že jsem si stála za tím, co si o nich myslím. A i když jsem některé odhadla úplně špatně, je mi to fuk, prostě jsou takoví, jací jsou pro mne a tím to hasne! :-)

"Je zvláštní, že stačilo, aby Charlotte utrousila jeho jména a ve mně to vyvolalo vražednou zuřivost, ale nyní si na ně nedokážu ani vzpomenout. Jason? Jared? Něcodebilního, co začínalo na J. Tajemný pan J. musel zanechat nějaké stopy dokazující existenci jejich vztahu."

S naprostou jistotou bych zařadila mezi thrillery či detektivky pro ženy. Nejsou tam žádné pasáže s vyhřezlými střevy ani ničím podobným, je to napsané docela jemně, jestli to teda můžu napsat o tomto příběhu. Ale i když tam nedochází k masakrům, přesto se jedná o knihu, která vás bude bavit od začátku do konce a určitě na ni hned po přečtení nezapomenete. Já tedy určitě ne, ještě pár dní po přečtení jsem přemýšlela nad všemi indiciemi, které se ukázaly jako hlavní i vedlejší a hlavně tedy myslím na to, jak to dopadlo s Velasquezem. :-) V hlavě si spřádám pokračování a líbí se mi to! :-)

Můžu tedy doporučit všem, kteří chtějí napínavou knihu, hledají příběh, který je nenechá klidným čtenářem, ale naopak je vzruší, naštve, ohromí.

Hvězdné hodnocení:


Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu S naprostou jistotou můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Žádné komentáře:

Okomentovat