pátek 10. srpna 2018

Lea Honor: Třpytící se město - Lenka Bandurová


Autor: Lenka Bandurová
Počet stran: 270

"Procházel úzkými uličkami a musel se pousmát. Lidem z venku to tady přišlo děsivé, ale on se vracel do dětství. Pohladil šedivé stěny, šepoty mrtvých ho zdravily. Alespoň si to takhle vždycky představoval, když byl malý kluk. Znal to tady jako své boty. Každou uličku, každý hrbolatý kámen... Smrtné uličky kdysi bývaly jeho domovem."

Dva válečnické rody - jen prostý, druhý vznešený. Kdysi mezi nimi vzniklo pouto, které musí být naplněno. Ona pochází z kraje vycházejícího slunce a barev. On pochází ze země deště a lilií.
Ona nadevše miluje svou rodinu, on miluje jinou ženu. Ona hledá způsoby, jak zpřetrhat pouta minulosti, aby se mohla vrátit domů. On hledá možnosti, jak zachránit svou snoubenku, aniž by porušil dávný závazek.
Nemají nic společného, přesto se osud rozhodl, že jejich cesty spojí.
Slib, který nastal čas splnit.
Čest, která není ctí.
Láska, která není láskou.
Společně se vydávají na nebezpečnou cestu, pronásledováni temnotou. V každém tmavém koutě číhají nebezpečné Stíny, jež jsou předzvěstí kruté smrti. Bude to dlouhá cesta na jejímž konci nemusí být vůbec nic.

Lenka Bandurová, je jí jednatřicet let. Pochází ze Severní Moravy, ale v současnosti bydlí v Severních Čechách, kde také pracuje jako pracovník v sociálních službách pro Oblastní Charitu Most. Miluje světy, které si člověk může vymyslet sám, ve kterých může být kým chce. Je milovnicí knih, psaného slova, umění, kávy, čaje, dobrého jídla, historie, vintage... Protstě fanoušek všeho krásného a tvořivého.

Tato recenze není taková, na kterou jste zvyklí a to z jednoho konkrétního důvodu. Je na knihu, která ještě nebyla vydána. Je na příběh, který by si ovšem vydání rozhodně zasloužil!


Autorka si dala práci nejen s hrdiny, kteří ve vás zanechají stopu, ale také s ilustracemi (respektive nalezením někoho, kdo splní její očekávání - v tomto případě Nela Korbelová). Musím říct, že obrázky naprosto skvěle vystihují mé představy, pocity, po zhlédnutí všech mám opět touhu si celou cestu Thomase a Lei znovu přečíst!

Koukám, že každý odstavec mi zatím končí vykřičníkem a mám pocit, že to není ojedinělé a bude se to opakovat. U tohoto příběhu se budete smát, rozčilovat se, nadávat všem a za všechno, užívat si čistý sarkasmus a ironii hrdinů, jejich nedůvěru a hledání důvěry nejen v sebe sama... Budete překvapeni, co vše vám autorka naservíruje...

Celý příběh začíná tím, že Thomas, prvorozený syn z rodu Honorů, je zavázán slibem svého otce, že si vezme prvorozenou dceru Leonuse ze Sluneční vesnice. Ovšem, když došlo na pomyslné odevzdání dětí do rukou osudu, prvorozená dcera byla nahrazenou Leou. Lea o tom neměla tušení, Thomas byl z toho paf. Ovšem čest, kterou má Thomas ve svém jméně, je důležitá pro celý jeho rod, proto i s Leou vyrazil vstříc novým zítřkům.
Po dobu jejich soužití dochází k mnoha rozmíškám a roztržkám, nejen mezi Leou a Thomasem, kdy Lea je o pár let mladší než on, ale také mezi Leou a Thomasovými přáteli. Ovšem musím říct, že autorka do jejich hádek dala maximum milého sarkasmu, zjihlé ironie a dost nejen peprných, ale také velmi vtipných okamžiků, takže vám můžu zaručit, že Lea vás skutečně rozesměje a pobaví.
Thomas, jakožto bláznivý, zamilovaný muž, se ovšem k Lei nechová tak, jak by měl. Protože jeho srdce je ve spárech jiné ženy o kterou přišel. A Lea po tomto zjištění je ještě "tak blbá", aby mu pomáhala... Ovšem vše se obrátí ve chvíli, kdy všichni, jak Lea a a Thomas, tak také jejich přátelé, odjíždění na mírový ples k Belle a poté do Třpytícího se města.. Všechno, čemu kdysi věřili, se rozpadá v prach a mizí v nenávratnu...

Příběh s názvem Lea Honor: Třpytící se město, je velmi překvapujícím. Tušila jsem, že to bude příjemné čtení, ale že mě to strhne jako lavina, že nebudu chtít přestat číst a že si budu postupně zamilovávat všechny hrdiny... o tom se mi ani nesnilo.
Věřím, že u těchto hrdinů budou jen dvě fanouškovské základny.
Buď je budete milovat nebo zatracovat. Já osobně jsem velmi přilnula jak k Lee, tak k Thomasovi. Líbilo se mi, jak jsem mohla pozorovat jejich postupné poznávání, jejich nevyrovnanost v citech a pořád jsem je v duchu ponoukala k nějaké akci (i když mi to bylo prd platné). Líbilo se mi, jak jsem byla ponořená do příběhu a prožívala s každým, i s tou protivnou Fleur, jejich pocity a buď je litovala, nebo se zároveň s nimi radovala.

"Zabředli do ticha, slova již byla zbytečná. Zavěšení do sebe se pokoušeli o cosi, co se jen vzdáleně podobalo tanci. Poprvé jej Lea neodstrkovala. Pomyslel si, že je to snad dobré znamení, že už bude všechno jen lepší. Ona v ten okamžik doufala v totéž. Na hradbách zůstali tak dlouho, dokud je nevyhnal déšť, který se po chvíli spustil z tmavé oblohy."


Pokud máte rádi hrdiny, kteří si jdou za svým, ať je to stojí, co je to stojí, jestli si chcete přečíst skvělý příběh, který vás chytne za srdce, ale přitom i rozesměje, a jste odhodláni se vydat na cestu, která je plná nástrah, lehkého fantastična, tak se do tohoto příběhu vrhněte po hlavě. Rozhodně nebudete litovat a budete si čtení užívat na plno.
S každou přibývající stránkou si budete přát, aby naopak ubývaly, protože nebudete chtít konec. Aspoň u mne to takovýto účinek mělo, oblíbila jsem si Leu i Thomase, Patricka, Kristiána, Fleur i Stelu a vím, že Bella jim ještě ukáže, co dokáže... Tady půjde do tuhého! :-)

 Je s podivem, že některé knihy, které vyjdou papírově ve mě nic nezanechají a příběh, který by si to opravdu zasloužil, se jen tak "fláká" na wattpadu a není v papíru - to jako vážně? :)

Za možnost přečíst si tuto knihu děkuji autorce Lence Bandurové a pokud se do tohoto příběhu chcete ponořit také, máte možnost ještě zcela zdarma a v kompletní sestavě právě na tomto odkazu.

Všechny ilustrace jsou zde publikovány se souhlasem majitelky - autorky knihy, Lenky Bandurové.

Hvězdné hodnocení:


Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Žádné komentáře:

Okomentovat