sobota 8. srpna 2015

Nonstop Eufrat - Veronika Bendová

Autor: Veronika Bendová
Počet stran: 156
Nakladatelství: Fra
Rok vydání: 2012


".... kořínky, které daly vyrůst pocitu bezmoci a zbytečnosti. Kde je ta voda? Voli ji vypili. A kde jsou ti voli? Páni je snědli. A kde jsou ti páni? Na hřbitově zakopáni. ..."
Autorka této knihy vystudovala scénaristiku a dramaturgii na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění a v dospělosti konvertovala ke katolické víře. Novela Nonstop Eufrat vyšla jako její knižní debut a musím říci, že je to debut na jedničku s hvězdičkou.

V příběhu se seznámíme s Tomášem, který si za své povolání zvolil sloužit lidem jako kněz. Ctí své povinnosti a poslání, ale stále v něm hlodá pocit, že nedává ze sebe to správné. Potká Annu, se kterou se začne stýkat a z nějakého, jemu neznámému důvodu se cítí šťastně s ní. Po nějaké době se rozhodne církev opustit a začít žít svůj život s Annou a nedlouho na to se také stává otcem, má syna.

V knize se ocitáme jak v přítomnosti, tak minulosti Tomáše. Zjistíme, jaký vztah měl a má k matce a otci, jak se cítil s Annou na začátku vztahu a tyto dějové linie se promítají do přítomnosti, kdy pociťujeme, co Tomáše trápí a netrápí v danou chvíli.

Příběh je svou pohodou a reálností z něj sálající velmi pěkný. Seděla jsem přikovaná očima ke knize, nechtěla jsem přestat. Četla jsem v práci pod stolem, ve vaně, dokonce i na záchodě. Za jeden den jsem se seznámila s hlavními hrdiny a přijde mi, jako bych je znala celý život, ba co víc, jako by to byli sousedi od naproti.

I když se této knihy můžete ze začátku "bát" kvůli náboženské tématice, tak já vás ujišťuji, že se to vůbec v ději neodráží. Nejdůležitější jsou zde myšlenkové pochody hrdinů a jejich osobní postoje k různým životním událostem.

Paní Bendová, jakožto autorka mne velmi mile překvapila a pokud v tomto směru bude pokračovat, těším se na její další počiny.

Knížku vám vřele doporučuji a já tímto také děkuji nakladatelství Fra za poskytnutí recenzního výtisku a pokud se vy, ostatní, rozhodnete podpořit autorku v jejím debutu, tak ho zakoupíte ZDE za pár korun. :)

Ještě malý dovětek - oficiální anotace knihy z databazeknih.cz
Bývalý katolický kněz se musí vypořádávat nejen se svou novou rolí manžela a otce, ale také s tajemnými esemeskami od neznámého odesilatele. V rámci pátrání se vrací nejen k tomu, co jeho odchodu ze služby bezprostředně předcházelo, ale i ke svému dětství a napjatému vztahu s otcem. Vyzrálý debut Veroniky Bendové se zamýšlí nad různými podobami víry i modloslužebnictví v naší době.


Daramegan

Žádné komentáře:

Okomentovat