pondělí 8. června 2015

Bílá smrt: Příběh legendárního odstřelovače Zimní války Sima Häyhäho - Petri Sarjanen

Autor: Petri Sarjanen
Orig. název: Valkoinen kuolema
Rok vydání: 2015
Počet stran: 152
Nakladatelství: Mladá fronta

Můj názor:
No, začnu svou recenzi trochu netradičně a to tak, že oficiální anotaci nechám až nakonec a nejdříve můj názor.
Ocitáme se na řece Kollaa, finském území, kdy Finové chrání své prostory před rudou armádou, před Ruskem.

Když se po přečtení na to podíváme střízlivýma očima, tak zjistíme, že o Simovi, hlavním hrdinovi, tam toho zas až tak moc není. Je pravda, pár kapitol se mu věnuje, ale přijde mi, že autor mu dal až ten prostor na konci knihy. Jak byl oceněný coby voják, jak dopadl po konci války a jak pokračoval jeho život mimo válku.

Ale když se ohlédneme do průběhu války na již zmíněného odstřelovače, tak se toho moc nedozvíme. Budeme vědět, jaké víry byl Juutilainen, což byl jeho boss, co ostatní lidi v jednotce jeho štábu schvalovali a podstupovali, ovšem o něm skoro nic. Často tam byla hláška typu: „Simo jen pokyvoval…“

Ale zase, abych nepsala jen negativně, na této knize přece jen pozitivum jedno je. Když začnete číst, přijde Vám to zmatené, ovšem po pár stránkách na to přijdete. I když je to literatura faktu, tak to má příběh. Určitým způsobem to má své kouzlo. Není to kniha, kterou bych každému doporučila, je to něco, co vezme do ruky buď opravdový milovník faktické literatura a války nebo knihomol, který  zvládne přečíst jakýkoliv žánr, jen aby si rozšířil obzory, získal informace, aby se poučil, porozuměl, aby si dal oddych od thrillerů či romanťárny.


Za mě knížka dostává 3* a to proto, že Simo je tam dle mého názoru opomíjený, ale přitom názvem to láká jen na jeho životní příběh.

Oficiální anotace: Životní příběh legendárního finského odstřelovače Sima Häyhäho, nenápadného, drobného chlapíka, který za Zimní války se Sovětským svazem výrazně zasáhl do těžkých bojů o řeku Kollaa. Jeho přesný, takřka neomylný střelecký um budil v řadách nepřítele oprávněnou hrůzu a vysloužil mu přezdívku Bílá smrt. Svými více než 500 prokázanými zásahy se zařadil mezi nejúspěšnější odstřelovače všech dob. Kniha se také dílem zabývá osudy dalších pozoruhodných postav, majících významný podíl na tom, že se v klimaticky náročných bojových podmínkách podařilo s vynaložením nadlidského úsilí zastavit postup agresora, a zachovat tak nezávislost Finska. V závěru se autor zamýšlí nad historickou i současnou úlohou odstřelovačů a jejich postavením v očích veřejnosti.
zdroj: databazeknih.cz

DaraMegan

Žádné komentáře:

Okomentovat