úterý 4. října 2016

Jezdecký tábor Yonahlossee - Anton DiSclafani

Autor: Anton DiSclafani
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 352

"Věřila jsem všemu, co jsem mu toho dne řekla. Měla jsem vše, co jsem na světě milovala, své rodiče, tetu, strýce, bratra. Svého bratrance a poníka hned na dosah ruky. Domnívala jsem se, že svět kolem sebe úplně chápu a rozumím mu."

30.léta 20.století. Ve Spojených státech právě vrcholí velká hospodářská krize. Patnáctiletá Theodora Attwellová, jež si doposud žila jako v pohádce v krásném domě na Floridě, obklopeném pomerančovými sady, poprvé v životě opouští svou rodinu.
Theodořin otec chce zamezit společenskému skandálu, který hrozí vypouknout kvůli rodinnému neštěstí, jehož je Thea příčinou, a který si rodina patrřící k místní honoraci nemůže dovolit, a proto odváží mladou slečnu do dívčího jezdeckého tábora v horách Severní Karolíny. Thea má z cizího prostředí strach - ještě nikdy nebyla bez svých příbuzných, především pak bez bratra Sama, svého dvojčete. Když navíc zjišťuje pravý důvod, proč byla do školy poslána a na jak dlouho, propadá hlubokému smutku.
Postupem času ovšem nabývá sebedůvěry a začíná objevovat, že i svět za zdmi rodinného sídla není ak úplně k zahození. Sbližuje se se spolužačkami, které stejně jako ona pocházejí z vyšší společnosti, zdokonaluje se v jízdě na koni a učí se být dámou. A neunikne ji, že pan Holmes, šarmantní ředitel školy, ji věnuje o něco více pozornosti než ostatním svěřenkyním...
Podmanivý románový debut o skandálních podobách lásky, jež jsou však obrazem nevinnosti mladého srdce. Příběh viny, falešné hanby a vášně, v němž se z dívek stávají ženy.

Tak smutnou knihu jsem už dlouho nečetla. Ještě v dobách, kdy jsem pracovala v Levných knihách mi tento příběh ležel na poličce doma a já si pořád říkala, že jednou si to přečtu. Najdu si čas a prostor a přečtu to!
Včera jsem to udělala.

Příběh je vyprávěn z pohledu hlavní hrdinky They, které se bouří hormony, když to řeknu laicky. Provede něco, co není běžné a její rodiče zareagují striktně. Odvezou ji do jezdecké školy, kde se musí starat sama o sebe. Prostě ji odstřihnou od rodiny. I když ji sem tam přijde dopis, je to spíše minimální podpora z jejich strany a navíc, neříkají ji pravdu. Mlží a chudák Thea ani neví, jak dlouho tam bude muset být.
Škola je pro privilegované vrstvy mladých dam, které se zde učí jak být za dámu, jezdit na koni, jak správně mluvit ve společnosti... Taková snobárna.
Theu ale trápí to, co se děje doma. Nechala tam všechny, které má ráda, neví nic o tom, jestli se hospodářská krize dotýká nebo ne její rodiny, co její dvojče Sam, co teta se strýčkem a bratrancem, se kterými se vídali pravidelně...

Je to příběh, kde je důležitý pohled jak na lásku sourozeneckou, mateřskou, tak také k opačnému pohlaví. Když budete číst tyto řádky, bude vám smutno. Mladá holka jakou byla Thea si zaslouží podporu rodiny a ne se protloukat v nevědomosti sama životem. Neví, co se děje, na čem je, neví, jestli se bude mít kam vrátit, jestli ji nějaký domov zbyl. Neví, jestli ji rodiče nezavrhli úplně a hlavně neví proč to udělali tak radikálně. Tápe ve světě dospělých a objevuje vše na vlastní pěst.

"Myslela jsem na to, co mi řekl pan Holmes - že mne mí rodiče prodali. Jenže on nemohl vědět nic o otcově něze, o tom, jak krásný byl matčin domov. Nevěděl, jak jsme se navzájem milovali."

I když jsem možná Theu vykreslila jako chudinku, tak postupem času se z ní stává silná a sebevědomá žena, která ví, co chce a snaží se udělat pro sebe to nejlepší. Samozřejmě, ne všechny praktiky jsou tou nejlepší cestou, ale kdo z nás někdy nenarazil na překážku, které se musel vyhnout? Či ji nějakým krkolomným způsobem překonat?
Nedávám ovšem maximální hodnocení, i když se tu rozplývám a to konkrétně z toho důvodu, že mi některé pasáže přišly trochu zdlouhavé. Líbilo se mi vracení se do minulosti, kdy Thea vzpomínala, jaké to bylo doma, ale v některých kapitolách mi to přišlo trochu nepřehledné. Ale i přesto, dobrý románový debut autorky.

Knihu doporučuji každé ženské romantické duši. Budete Thee fandit a i když s některými činy nebudete souhlasit, stane se pro vás hrdinkou na správném místě. Je až s podivem, jak krásně v příběhu vidím růst sebevědomí, víru a naději.

Tak co, četli jste ji? Nebo ji máte na poličce, tak jako já už přes rok a stále nebyl čas? Zkuste to... Bude se vám líbit. :-)

Daramegan

Žádné komentáře:

Okomentovat